Poród - Poród i jego przebieg

MEDserwis.pl > Poród >Poród i jego przebieg

Poród i jego przebieg

Pomimo, iż każdy poród wygląda i przebiega inaczej, to zwykle, w prawidłowo przebiegającym porodzie wyodrębnić można trzy główne jego etapy.
Pierwszy etap porodu: rozwarcie
Może on trwać nawet 7-10 godzin, wówczas kobieta rodząca odczuwa skurcze, dzięki którym szyjka macicy musi się rozewrzeć do 10 cm. Pierwsze skurcze pojawiają się cykliczne i dość regularnie, co około 10–30 minut i trwają ok. 40 sekund każdy.W tej fazie porodu, w związku z występowaniem skurczy, kobieta odczuwa silny ból, który może być zmniejszony środkami farmakologicznymi, takimi jak: znieczulenie zewnątrzoponowe bądź dolargan. Najprostszym sposobem przyspieszania pierwszego etapu, zazwyczaj najdłuższego w całym procesie porodowym, jest utrzymywanie kobiety w ruchu tak długo jak długo jest ona jeszcze w stanie chodzić. Ruch ten polega zwykle na spacerowaniu, ćwiczeniach rozciągających na piłce lekarskiej, trenowaniu oddechu potrzebnego przy drugim etapie porodu. U wielu kobiet w pierwszych godzinach akcji skurczowej pojawia się biegunka oraz wymioty. Pod koniec tego etapu porodu skurcze występują już z reguły co 3-4 minuty i trwają około 60 sekund. W tym czasie również odpływają wody płodowe, które jeśli tylko się sączą, zostaną wydalone w formie przecięcia pęcherza płodowego. W organizmie kobiety zaczynają działać dwa hormony: endorfina – hormon o właściwościach znieczulających zarówno dla matki, jak i dla dziecka oraz adrenalina – hormon pozwalający uruchomić zapasy energii, niezbędne w drugim etapie porodu.W trakcie tego etapu porodu typowa matka zwykle przechodzi charakterystyczną serię zmian nastroju. Objaw ten jest tylko dobrym sygnałem, że kończy się już pierwszy etap porodu.
Drugi etap : parcie
Drugi etap porodu może trwać do 2 godzin u pierworódek i ok. 30 minut u wieloródek. Pełne rozwarcie stanowi sygnał, że zaczyna się właśnie druga faza porodu. Etap ten jest najbardziej bolesny i niebezpieczny dla matki i dziecka. W drugim etapie dziecko jest wypychane z brzucha matki przez kanał rodny, poprzez zarówno skurcze macicy jak i parcie. Zazwyczaj dziecko wychodzi z brzucha najpierw głową. Czasami jednak zdarza się nieprawidłowe ułożenie płodu i jako pierwsze na świecie pojawiają się stopy lub pośladki noworodka. Często wówczas podejmuje się decyzję o cięciu cesarskim. Podczas porodu najważniejsze jest najważniejsze jest oddychanie, kobieta powinna oddychać spokojnie, a w miarę, jak narasta skurcz, jej oddech powinien stawać się szybszy, aż do chwili, kiedy poczuje nieodpartą potrzebę parcia. Podczas porodu następuje moment przełomowy, którym jest wypchnięcie główki na zewnątrz. Następnie przez kanał rodny skurcze przepychają kolejno barki dziecka, brzuszek i nóżki. W trakcie tej fazy porodu lekarz może wykonać tzw. epistomię, czyli nacięcie krocza w przypadku, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ten etap kończy się, kiedy dziecka, umazane jeszcze krwią, wodami i mazią płodową trafia na brzuch kobiety i rozlega się jego pierwszy krzyk. Następnie niemowlę zabierane jest przez lekarza do zważenia, zmierzenia oraz oceny w 10-cio stopniowej skali Apgar, natomiast kobieta przechodzi do trzeciego etapu porodu. Natychmiast po porodzie rozpoczyna się proces fizjologicznej adaptacji poporodowej dziecka, który trwa przez pierwsze 2–3 dni od urodzenia, polegający na rozpoczęciu samodzielnego oddychania, zmianach w funkcjonowaniu układu krwionośnego itp.
Trzeci etap : rodzenie łożyska
Trzeci etap polega na urodzeniu łożyska. Etap ten odbywa się około 15 min do godziny po urodzeniu dziecka. W tym etapie macica wypycha łożysko. Bardzo ważne jest, aby organizm wydalił całe łożysko, gdyż fragmenty pozostające w macicy po porodzie mogą powodować krwotoki i infekcje. Dlatego położna zawsze sprawdza, czy wydalone łożysko jest kompletne.Czasami zdarza się, że łożysko nie wychodzi w jednym kawałku, lecz zostało w trakcie wcześniejszych etapów porodu poszarpane na kilka fragmentów. W takim przypadku konieczne jest odessanie wnętrza kanału rodnego i macicy z resztek łożyska. Przez następną godzinę lub dwie kobieta pozostaje na sali porodowej w celu obserwacji, po czym, jeśli nie nastąpią żadne komplikacje, transportowana jest na oddział noworodkowy i tam pozostaje ze swoim nowo narodzonym dzieckiem.

Medserwis.pl

Poród - pozostałe artykuły





 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl